Çocuklarla Kapadokya gezimiz

Çocuklarla 6 yıl sonra ilk kez tatile çıktık. Daha öncesinde gerek yaşam standartlarımızdan gerekse bir takım koşullardan dolayı hiç tatile çıkamamıştık. Bu hem bizim hem de çocuklar için ilk deneyimimiz oldu. Kapadokya’ ya gittiğimizde hava epey karanlıktı. Tatile çıkma amacımız merak ettiğimiz yörelere ait yöresel yemekler tatmak, kendimizce tarihi alanlar keşfetmek ve her zaman resimlerde gördüğümüz o güzelliklere birde bu şekilde gezerek, görerek ve eğlenerek katılmaktı.

Gece saat 22:00-23:00 arası olmasına rağmen sanki hayat Kapadokya’ da yeni başlamış gibiydi. Gece peri bacaları olan kısımların aydınlanarak geceye ışık katması beni adeta büyülemişti. Peri bacalarının sadece resimlerden ibaret olmadığının farkındaydım. Ağustos ayında beldeye ziyaretimizi gerçekleştirmiştik. Geç saatte gittiğimiz için konaklama adına otel aradık. Kısa bir araştırma sonucunda bütçemize uygun oteli bulduk ve hemen hemen bölgedeki tüm oteller standart fiyatlandırmalarda idi.

Oldukça ekonomik de diyebiliriz. Peri bacası görünümünde odalarda kalıyorsunuz ve tarihi iliklerinize kadar beldenin her alanında hissedebiliyorsunuz. Kaldığımız otelin terasına çıktık ve çocuklarla uzun bir süre o güzelim manzaraya bakakaldık. Sabah olduğunda keşif başlamıştı ve hepimiz çok heyecanlıydık. Beldeyi tam olarak bilmediğimizden önce ufak bir bölgede gezilecek yerlerin en yakın konumundan başlayarak neler olduğunu keşfettik ve başladık turumuza. Avanos ve daha bir çok beldeyi de gezerek Peri bacalarını dolaştık.

Sadece tek bir alanda değil neredeyse beldenin bir çok yerinde dağınık şekilde Peri bacalarına rastlamanız mümkün. Nevşehir Peri bacalarını ziyarete gidiyorsanız sizlere tavsiyem balon turu yapmanız. Bu sayede hem daha fazla alan keşfetmiş olacaksınız. Hemde havada 60 ile 90 dakika arası keyifli bir uçuş deneyiminiz olacak.

Çocuklarla Kapadokya gezimiz

Balon turu yapmak isteyenler önceden bilmeli ki ilk olarak bölgedeki uçuş organizasyonu yapan firmalar ile görüşmeli ve bunun yanı sıra belirli yaş ortalamasının altında çocuklar için balon turu uygun görülmemekte. Kapadokya turunda bizleri yoran tek şey havanın çok fazla sıcak olmasıydı. Anladık ki Kapadokya ziyareti özellikle son bahar mevsimi gibi çok fazla sıcak olmayan zaman dilimlerinde yapılmalı. Çünkü hem havanın sıcak olması hemde bölgenin görünümü ve yapı bakımından çölü andırması sizleri oldukça yoruyor.

Çocuklarla Kapadokya gezimiz
Çocuklarla Kapadokya gezimiz
Kapadokya Gece Görünümü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir