Çocuklarda Horlamanın Etkileri

Çocuk hastalıklarından son dönemin en yaygın sağlık problemlerinden bir tanesi de uyku esnasında meydana gelen horlamalardır. Her ne kadar toplumca bizler bunu sağlık problemi değil de çocuğumuzun gün içerisinde geçirdiği yorucu güne veya çevresel faktörlere bağlı kılsak da aslında durum sandığımız kadar geçiştirilecek bir boyutta olmayabilmektedir. Yaş ortalaması 2-10 yaş arasında olduğu gözlemlenen horlama ” uyku apsesi” olarak tanımlanan sağlık problemimiz bademcik ve geniz eti problemi olan çocuklarda sık rastlanabilir bir hal almaktadır.

Çocuklarımızın gelişimini oldukça etkileyen bu belirti üzerine açıklamada bulunacak olursak büyüme geriliği ve beraberinde bir çok etkene sebep olduğunu da söyleyebiliriz. Çocuğunuzda horlama durumu var ise ve giderek şiddetli bir hal alıyor geceleri tıkanmalar yaşanıyor ise o vakit zaman kaybetmeden muhakkak bir doktora başvurmalısınız.

Horlamanın en belirgin etkilerinden bir tanesi de çocukta oluşturmakta olduğu uyku düzensizliğidir. Uyku düzensizliği kişinin hayatında bir nevi etken olmakla beraber yaşam kalitesini de düşürmektedir. uyku apsesi olan çocuklarda konsantrasyon problemi, dikkat dağınıklığı ve benzeri etkiler oluşmaktadır. Sadece bununla da sınırlı kalmayıp tedavi edilmeyen sağlık problemi sonucunda ilerleme kaydedilmesi üzerine kalp ritim bozukluğu, kronik sinüzit, kulakta sıvı birikmesinden, işitme kaybına kadar birden fazla sağlık problemini de bir arada bulundurmaktadır.

Horlamanın Tehlikeli Belirtileri

  • Horlama gün geçtikçe daha fazla hırıltılı olmakta
  • Horlamanın şiddeti artmakta
  • Uyku apsesinin başlangıç göstermesi
  • İşitme kaybının oluşması
  • Kronik enfeksiyonların tekrarlaması
  • Ailede var olan benzer şikayetlerin tekrarlaması
Çocuklarda Horlama

Çocuklarda Horlama ve Tedavi Süreci

Tedavide ilk olarak dikkat edilmesi gereken durum teşhisin doğru tetkikler sonucunda saptanması. Tanı için kulak burun boğaz bölümüne başvurmalı ve endoskopik işlemler yapılarak geniz etinin büyüklüğü saptanmalı. Eğer geniz eti beklenilenden daha da büyük ise ve tıkanmalara neden oluyor ise o zaman doktor uygun gördüğü takdirde bademcik ve geniz eti için cerrahi müdahalede bulunmaktadır.İşlemler sonrasında çocuk iyileşme süreci sonunda horlamadan kurtulmaktadır. Genellikle uygulanan işlemler son derece kolay ve pratik bir uygulama formunda olmakta. Çocuk çok fazla ağır bir işlem uygulamasından geçmediği sürece hastanede yatış işlemi ve benzeri durumlar gerekmemektedir. Ayrıca tedavi sürecinde alerji testi de yapılmalıdır. 3 yaş üzeri çocuklarda alerji testi yapılması sonucunda etkin bir tedavi süreci yaşanmaktadır. Bu süreç içerisinde burun tıkanıklığı tedavisi yapılmakta ve enfeksiyon riski tedavisi uygulanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir