Çocuklarda Ağız Kokusu

Çocuklarda meydana gelen sağlık sorunlarının belli başlı belirtileri bulunmaktadır. Bunlar genellikle fiziksel olarak gün yüzüne çıkmak ile birlikte sağlık açısından kimi zaman belirgin belli başlı etkiler olmaktadır. Halitozis olarak adlandırdığımız çocuklarda meydana gelen ağız kokusu çoğunlukla okul çağındaki çocuklarda ortaya çıkmaktadır.

Sağlık problemimizde ilk olarak yapılması gereken saptama 2 farklı şekilde yapılmaktadır. Patolojik ve fizyolojik olarak uygulanan işlemler tespit edildiği süreç içerisinde muhakkak tedavi edilmesi gerekmektedir. Çocuklarda meydana gelen ağız kokusu fizyolojik ise kişiden kişiye farklılık göstermekle beraber bir çok etkileşimi de beraberinde meydana getirmektedir. Çocuğun salyalarının akması, burun ve ağız florası, çocuğun sık sıvı tüketimi, hormonel değişiklikler, uyku düzensizliği, açlık ve tokluk hissindeki değişimlere bağlı farklı etkiler yaratacağından ağız kokması durumu da nedene bağlı değişkenlik göstermektedir.

Fizyolojik olarak ortaya çıkan etkenler patolojik bir eki oluşturmadığından bir hastalık olarak tanımlamak doğru değildir. Patolojik durumları açığa çıkaran belirtiler ise sübjektif ağız kokusu, ağız içerisinde meydana gelen yaralar ve benzeri durumlar, mide ve bağırsak sorunları, kan gazında meydana gelen sağlık problemleri patolojik etkiler olmakta.

Çocuklarda Ağız Kokusu Nedenleri

Ağız içerisinde oluşan sebeplere bağlı oluşan ağız kokusu

Diş eti iltihabı, ağız kuruluğu, ağızda ülser, ağız aftlar, diş hastalıkları ve yumuşak damak hastalıkları bu alana etki eden sağlık problemlerinden sayılmaktadır.

Fizyolojik nedenlere bağlı ağız kokusu

Ağız salgısının azalması, vücudumuzda meydana gelen vitamin ve mineral eksiklikleri, B vitamini eksikliği ve benzer durumlar fizyolojik nedenlere bağlı olarak ağız kokusunun oluşmasına etki etmektedir.

Solunum yolu hastalıklarından kaynaklı ağız kokusu

Geniz akıntısı, kronikleşen burun akıntısı, bademcik taşları, geniz akıntısı, bronşektazi ve akciğer enfeksiyonlarından kaynaklı ağız kokusu oluşmaktadır.

Sistematik hastalıklardan kaynaklı ağız kokusu

Metabolik sağlık problemleri, diyabetik hastalıklar, zehirlenmeler, böbrek yetmezliğine bağlı sağlık sorunları da ağız kokusuna neden olmaktadır.

İlaç kullanımına bağlı ağız kokusu oluşumu

Sitotoksik ajanlar, fenotiazinler, fenotiazinler, dimetil sülfoksitler ve kloral hidrat içeren ilaçlar ağız kokusuna neden olmaktadır.

Tüketilen besinlerden dolayı salgılanan ağız kokusu

Bazı besin maddeleri ve içecekler sebebi ile ağızda koku oluşmaktadır. Bunlar çocuğun yiyeceğinde bulunan lahana, sarımsak, soğan ve süt benzeri maddeler olmaktadır.

Bakterilere bağlı oluşan çocuklarda ağız kokusu

Organik bileşenler, azot içerikli birleşenler ve benzeri bakteri grupları da yine ağız kokusuna neden olmaktadır.

Çocuklar Ağız ve Diş Sağlığı Konusunda Bilinçlendirilmeli

Ebeveynler olarak bizler çocuklarımızı sağlıklı diş eti ve ağız sağlığı yapısında bilinçlendirmeliyiz. Çocuklarda ağız kokusu probleminin geçmemesi ve 2 ay sürmesinin nedeni kronik bir bulgu olarak gözlemlenmekte iken dikkat edilmediği süreçte ciddi diş eti hastalıklarına ve benzer sağlık problemlere etki ettiğini söyleyebiliriz. Dişlerin ve dil üzerinin çocuklar için ebeveynler yardımı ile doğru bir şekilde temizlenmesi gerekmektedir. Ağız kokusunun nedenleri çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı, kulak burun boğaz hastalıkları uzmanları ve diş hekimleri tarafından yapılacak olan tetkik ve muayene işlemi sonucunda gün yüzüne çıkmaktadır. Bunun yanı sıra çocukların sık su tüketmeleri de ağız kuruluğunu giderecek en önemli etkenlerden bir tanesidir. Çocuğunuzun diş sağlığı ve ağız kokusu oluşumunu engellemek adına özellikle ağız kokusunu tetikleyen besinler tüketmemesine özen göstermelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir