Çocuk İstismarına Karşı Kimyasal Hadım

 

Günümüzde gündemimizden düşmeyen konulardan bir tanesi olan ”Çocuk istismarı” konusunda genelgeden beklenen kararı toplum olarak dört gözle beklemekteyiz.

Son zamanlarda ard arda yaşanan canice olayların sonucunda gündemimize bir kez daha Adalet Bakanı Abdulhamit Gül tarafından yapılan açıklama doğrultusunda kimyasal hadımın yürürlüğe konulabileceği açıklandı. Peki kimyasal hadım nedir?

Kimyasal hadım nedir

İlk olarak 1944 yılında uygulanan cinsel suçlara karşı uygulamada erkeklerin testosteron seviyeleri düşürülmesi amacı ile dietilstilbestrol adı verilen yapay östrojen uygulanmıştır. O dönemden bu zamana kadar sürekli olarak müebbet hapis cezası ve idam kararları çeşitli ülkelerde tartışılmış ve bazı ülkelerde uygulanmaktadır. Bazılarında ise alternatif olarak kimyasal hadım uygulaması ön görülmekte. Kimyasal hadım uygulanması sonucunda kişi testosteron hormonları azaltılarak tamamen cinsel arzularının ortadan kaldırılması sağlanmaktadır.

  • Polonya, İngiltere, Moldova, Estonya, Portekiz, Makedonya ülkelerinde çocuk istismarı vakalarında kimyasal hadım uygulaması yer almaktadır.
  • ABD ülkelerinde de 8 eyalette hem idam cezası hem de kimyasal hadım uygulanmakta.
  • Almanya ülkesinde ise ciddi derece hastalıklı olan kişilerde uygulanabilmekte.
  • Arjantin kanunları kapsamında Mendoza bölgesinde kişinin kendi isteği ile kimyasal hadım uygulaması istemesi sonucunda ceza indirimi uygulanmakta.
  • Rusya’ da bu uygulamanın yaş sınırı 14 yaş altı iken Hindistan ülkesinde de çocuk istismarına karşı kimyasal hadım uygulanmakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir