Bebeklerin İlk Göz Muayenesi

Bebeklerde ilk göz muayenesi 6 ay içerisinde gerçekleştirilmelidir. Bebeklerde birçok hastalığın gözlemlenmesi muhtemeldir. Bebeklerde görülen göz hastalıkları arasında katarakt ve glokom çok rastlanan hastalıklardır. Göz hastalıklarının erken teşhisi oldukça önemlidir. Yeni doğan bebeklerin gözlerinde herhangi bir problem olmasa dahi ilk altı aylık süreçte mutlaka göz kontrollerinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

1 Aylık Bebeklerde Dahi Göz Hastalıkları Teşhis Edilebilir

Göz ile ilgili birçok gelişmiş cihaz sayesinde bebeklerdeki göz hastalıkları erken dönemlerde teşhis edilebilmektedir. 1 aylık bebeklerde yapılan göz kontrollerinde minimal kaymalar ve astigmatizma dahi rahatlıkla teşhis edilebilmektedir. İlk altı ayda göz muayenesi yaptıran aileler çocukları 9 yaşına gelene kadar yılda bir defa mutlaka göz muayenesi yaptırmalıdır.

Yeni Doğan Bebeklerde Göz Muayenesinin Önemi

Yeni doğan bebeklerde göz muayenesi ihmal edilmemeli ve bebeklerin ilk altı aylık süreçte muayenelerinin yaptırılması gerekmektedir. Ailelerin genetik yapısı da bebeklerin göz kontrolü açısından önem arz eder. Genetik sebeplerle çocuğa geçen göz tansiyonu ve katarakt gibi rahatsızlıklar erken tanı konulması halinde kolayca tedavi edilebilmektedir. Göz problemleri erken dönemde tespit edilemese geri dönülemeyen göz hasarları meydana gelebilmektedir. Görme kaybına neden olabilecek durumların tespiti halinde bebeklerin derhal ameliyat edilmesi gerekir.

Aileler Çocuklarını Nasıl Gözlemler

Aileler çocuklarının göz problemi yaşayıp yaşamadığını tespit etmek için düzenli olarak gözlem yapmalıdır. Bebeklerdeki göz problemleri pek çok ailenin ilgisini çekmemektedir. Bu durum ise gecikmeye neden olur ve tedavi güçleşir. Bu nedenle aileler çocuklarıyla yakın ilişki kurmalı ve bebeklerinde göz problemi bulunduğunu gözlemlemesi halinde derhal doktora başvurmalıdır.

Aileler Bebeklerini Hangi Durumlarda Göz Doktoruna Götürmeli

İlk altı aylıkken bebeklerine göz muayenesi yaptıran anne ve babalar bebeklerinde göz problemleri yaşandığını tespit etmesi halinde doktora başvurmalıdır. Bebeklerin gözlerinde sulanma meydana gelmesi, ışıktan rahatsız olması, çevreye karşı ilgisiz olması, gözleri arasında farklılık bulunması, seslenin bakmasına rağmen yakına gelene kadar tepki vermemesi çocukların doktora götürülmesi için yeterli sebeplerdir. Göz bebeklerinde matlık ya da beyazlık olan ve şaşılık belirtileri bulunan bebeklerinde derhal doktora götürülmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir