Bebeklerde 9 -12 Ay Arası Zihinsel Gelişim

Üç yaşına kadar olan muhteşem beyin gelişimi dokuzuncu ayını dolduran bebeklerde tam gaz devam etmektedir. Artık su sesini duyunca banyo zamanının geldiğini anlıyor. Benim çocuğum dokuz aylıkken yürüdü diyen anneler bile vardır ama siz kendi çocuğunuzu asla başka bebeklerle kıyaslamayın. Normalde yoğun emekleme zaten bu dönemde yaşanacaktır. Size düşen onu teşvik etmektir. Uzaktan oyuncaklarını gösterin, gelmesini isteyin. Bu dönemde de onunla sürekli konuşmanız dil becerilerini artıracaktır. Zaten kendini ifade eden tek heceli sözleri çıkarmaya başladı bile. An-ne’yi bu dönemde duyabilir ve ağlayabilirsiniz.

Çocuğunuz Önce Sağlıklı Olsun

Bu arada çocuğunuzun beslenme ve uyku düzenini iyice sağladınız, hatta artık bu dönemde bebeği memeden kesme hazırlıklarına bile başlayabilirsiniz. (Bu hazırlık sizin bunu düşünmenizle başlar.) Bebeği memeden kesme için doktorlar bir yaşından itibaren fiziksel durumun uygun olduğunu hatırlatıyorlar.Bebeklerde 9 – 12 ay arası zihinsel gelişim nasıldır diye sorulduğu zamansa çocuğunuzun önce sağlıklı olması gerektiğini, konuyla ilgili sitelerde sık sık yazıldığı gibi bir dahi yetiştirme çabası içinde olunamayacağını hatırlatmak isteriz. Bebekle konuşun, onunla konuşurken göz teması kurun, hatta eğilin, yüksekten konuşmayın, ona şarkılar söyleyin, masallar okuyun, taklitler yapın ama önce normal gelişimini yaşamasını sağlayın. Motor becerilerinin gelişmesine de bu konuya dahildir. Koltuklara tırmanmaya çalışması, su ile oynaması, ellerinden tutup yürütmeye çalışmanız, emeklerken önüne oyuncak koymanız ve engelleri aşmasını söylemeniz çok yararlı olacaktır.

Oyun Anahtarınız Olacak

Bebeklerde 9 – 12 ay arası zihinsel gelişimin anahtar kelimesi oyundur. Elleriyle tamamen kavrayabileceği oyuncaklar, cee–e veya bay bay türü oyunlar, kulak, burun, el gibi kelimelerin öğretilmesi, resimli kitaplara bakma yapabilecekleriniz arasındadır. Bu arada onunla konuşurken arka plandan gelen sesleri kapatın, siz ikiniz iletişim kurun. Hatta televizyona fazla güvenmeyin, onu önüne oturtup gitmeyin. Şiddet dolu görüntülerden bu yaşta bile etkilenmeye başlıyorlar. Programları seçmeniz gerekecek. Bu yüzden radyodan yumuşak müzikler dinletmek çok daha sağlıklı bir çözüm olacaktır. Bebeklerde 9 – 12 ay arası zihinsel gelişim nasıl sağlanır konusunda oyuna güvenin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir