Bebeklerde 3 – 6 Ay Arası Zihinsel Gelişim

Hamileliğin daha üçüncü haftasında başlayan beyin gelişimi ilerleyen aylarda ve doğumdan sonraki ilk yıllarda büyük bir hızla devam etmektedir. Bebeklerin öğrenme kapasitesi yetişkinlerden çok daha fazladır. İlk yıl içine dahil olan 3 – 6 ay arası bebeklerde zihinsel gelişim konusunda size de büyük görevler düşmektedir.

Neler Yapabilirsiniz?

Bu konudaki yazıların hepsinin ortak paydası bebek ile konuşun tavsiyesidir. Ona adı ile seslenmeye çalışın. Şarkılar, ninniler söyleyin, yeni repertuvar bulmanıza gerek yok, tekrarlar onun zaten çok hoşuna gider. El ve ayak parmaklarını birlikte sayın. Yüzünüze dokunmasına izin verin ve birlikte aynaya bakın, değişik mimikler yapın. Oyuncakları eline almasına izin verin. Bütün bunlar onun zihinsel gelişimini artıracak, dünyayı algılamasını kolaylaştıracaktır. Artık yeni doğan bebeklerden farklı olarak belli bir uyku düzeniniz oluşmuştur. Gündüz uykuları giderek kısalmış, günde üçer postadan yaklaşık altı saate kadar inmiştir. Bu arada kaç aylık olursa olsun kaliteli bir uyku düzeninin bebeğin gelişmesinde hem fiziksel hem zihinsel açıdan çok gerekli olduğunu da bir kez daha hatırlatalım.

Bu Dönemde Bebek Neler Yapabilir?

3- 6 ay arası bebekler nasıl davranır konusunda ise yapabildiği akteviteler çoğalmıştır. Örneğin kısa süreli olarak ayaklarıyla oynayabilir, yuvarlanabilir, elini ve elinde ne varsa onu ağzına götürür. Yüzükoyun yatarken ellerinden güç alarak kalkmaya çalışır ve bunu göğsüne kadar başarabilir. Görme yetisi dördüncü ayın sonunda tamamlandığı için renkleri algılamaya başlar. Bu dönemde ona uygun, elleye bileceği, zıt renklerde oyuncaklar almak işe çok yarar. Düşürdüğü oyuncakların arkasından uzun uzun baktığını bu dönemde fark edeceksiniz. (ilk diş çıkarımı da bu dönemde olur.) Yastık gibi desteklerle birlikte bebeğiniz başını dik tutmaya bile başlayabilir. Kendi çıkardığı sesleri dikkatlice dinlemeye başlar. Fakat bunları bebeğinizin yapamadığını fark ediyorsanız endişe etmeyin, her bebeğin gelişimi de farklıdır. Prematüre bebeklerin gelişimi doğal olarak biraz daha geç olacaktır. 3- 6 ay arası bebeklerde zihinsel gelişim nasıl sağlanır sorusunun yanıtı yeterli uyku düzeninin yanında onunla ilgilenmekten ve konuşmaktan geçer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir